Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

  • MOW Wierzbica


Ubóstwo menstruacyjne dotyczy nawet 500 tysięcy menstruujących osób w Polsce. Według WHO i UNICEF-u – 500 milionów osób na całym świecie. Ubóstwo menstruacyjne to brak dostępu lub ograniczony dostęp do środków higieny osobistej potrzebnych podczas okresu. Wynika zarówno z braku środków finansowych, jak i braku dostępności do tych środków. W Polsce 21% uczennic jest zmuszonych wyjść z zajęć szkolnych z powodu braku podpaski, a 10% w ogóle nie wychodzi z tego powodu domu. 42% rodzin nie rozmawia w domu o miesiączce, 43% nastolatek unika tematu okresu z ojcem.

Z tych właśnie powodów nasz Ośrodek dołączył do akcji fundacji „Różowa Skrzyneczka”. Celem fundacji jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym, zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji w przestrzeni publicznej oraz dostęp do rzetelnej edukacji w zakresie miesiączkowania w szkole. „Różowa Skrzyneczka” stara się o zniesienie tabu, którym obciążona jest w Polsce menstruacja, włączając do dyskusji zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Fundacja głośno mówi o potrzebie ekologicznych i zdrowych rozwiązań na czas miesiączki.
Różowa Skrzyneczka to kasetka, w której są darmowe podpaski i tampony. Skrzyneczki pojawiają się w szkołach, w galeriach sztuki, na ulicach. Ich liczba w całej Polsce mocno przekracza już 2000 (mapa Różowych Skrzynek w Polsce), a pierwsza Różowa Skrzyneczka zawisła w Centrum Praw Kobiet we Wrocławiu w 2019 roku. Nasze wychowanki w Różowej Skrzyneczce również znajdą darmowe podpaski i tampony zgodnie z zasadą: weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar!
Koordynatorem akcji w Ośrodku jest wychowawca – p. Magda Jędrzejczak.