Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

  • MOW Wierzbica

Nieprzerwanie, od roku szkolnego 2017/2018, w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Wierzbicy trwa zbiórka nakrętek. Ten niewielki przedmiot bowiem, konsekwentnie zbierany, może wiele zdziałać. Jedna nakrętka na pozór nic nie znaczy, ale liczy się efekt skali. W skupie tona nakrętek kosztuje 800 zł. Taka kwota wystarczy już, żeby na przykład ufundować stypendium dla jednego z podopiecznych fundacji czy wykonać remont w mieszkaniu chorego chłopca.

Co zbieramy?
1 kg plastikowych nakrętek to średnio 80 groszy. Są one odsprzedawane jako surowiec do firm recyklingowych, a tam przerabiane na granulat, z którego produkuje się np. plastikowe wiadra czy narzędzia.
Dla kogo zbieramy?
Akcja „Wkręć się i pomagaj” do 2019 roku realizowana była przez Fundację Hospicyjną z Gdańska i dedykowana jest małym podopiecznym z Domowego Hospicjum dla Dzieci im. ks. Dutkiewicza, a także z Funduszu Dzieci Osieroconych. Jako uczestnicy obecnie sami dbamy o sprzedaż nakrętek i przekazanie funduszy na podopiecznych Fundacji.
Dzieci, które potrzebują opieki hospicjum najczęściej chore już się rodzą: z dziecięcym porażeniem mózgowym lub z jedną z niezliczonej ilości chorób genetycznych. Od początku zdane na całkowitą opiekę ze strony najbliższych, w której Fundacja stara się pomóc wszelkimi dostępnymi środkami. Zazwyczaj podopieczni Fundacji wymagają kompleksowej i kosztownej opieki.
W ramach zbiórki i sprzedaży nakrętek pomoc kierowana jest także do dzieci, których bliscy odeszli po etapie ciężkiej choroby i opieki w hospicjach. Strata bliskiej osoby przekłada się często na zdecydowane obniżenie poziomu życia rodziny. Dlatego powołany przez Fundację Hospicyjną Fundusz Dzieci Osieroconych, wraz z programem Tumbo Pomaga kieruje do nich zarówno wsparcie psychologiczne, jak i socjalne.
Dzięki pieniądzom uzyskanym z akcji zbierania nakrętek podopieczni Fundacji otrzymają wsparcie edukacyjne, odzież i podręczniki oraz będą mieli możliwość wyjechania na wakacje. Każda nakrętka to drobny wkład w wyrównanie szans osieroconych dzieci.
Pomysłodawcami i organizatorami zbiórki nakrętek są p. Magdalena Jędrzejczak i p. Dariusz Jędrzejczak.