Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

  • MOW Wierzbica
Przy słonecznej, majowej pogodzie 13 maja 2016 roku Szkolne Koło PTSM włączyło się w kolejną imprezę krajoznawczo-turystyczną zgodnie z kalendarzem na rok 2015/2016 ZOM PTSM "Ziemi Radomskiej".
 Był to IX Powiatowy Rajd Śladami Witolda Gombrowicza, wśród członków PTSM znany pod nazwą Pieszy Rajd Spódnicowy.

Celem rajdu była popularyzacja turystyki pieszej krajoznawstwa wśród młodzieży, popularyzacja zabytków i pomników przyrody gminy Jedlińsk, upowszechnienie zdrowego i kulturalnego sposobu spędzania czasu wolnego, umacnianie więzi koleżeńskich między turystami.Rajd rozpoczęliśmy na stacji PKP w Lisowie ( Bartodzieje). Stąd przeszliśmy do Kościoła Parafialnego w Lisowie pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. Zbudowany został według projektu Antoniego Kacpra Wąsowskiego (Wąsowicza) z Radomia, w latach 1879-1881 staraniem ks. Pawła Pawłowskiego. Poświęcił go w 1881 r. ks. Jan Kloczkowski, proboszcz z Jedlińska, a konsekrował go w 1920 r. bp Paweł Kubicki. W 1969 r. był restaurowany. Stanowi obiekt jednonawowy, zbudowany z cegły. 
Wszyscy rajdowicze zostali zapoznani tutaj nie tylko z historią kościoła ale także z innymi zabytkami i pomnikami przyrody gminy Jedlińsk.
Następnie wędrowaliśmy przez ukwiecone łąki i pachnące sosnową żywicą lasy słuchając przyrodniczych opowieści pracownika Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.
Finał rajdu odbył się we Wsoli pod rozłożystymi drzewami gombrowiczowskiego parku. Mieliśmy okazję również zwiedzić Muzeum Witolda Gombrowicza a także poznać życie i jego twórczość. Tutaj wzięliśmy udział również w konkursowych zmaganiach m.in. na "najefektowniejszą spódnicę".
Odebrałyśmy podziękowania, dyplomy, upominki ufundowane przez organizatorów oraz Zarząd Mazowieckiego Oddziału PTSM "Ziemia Radomska". Zmęczone ale zadowolone powróciłyśmy do ośrodka. Pogoda na szczęście i tym razem nas nie zawiodła.