Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Powiatowo, 3 września (sobota) zapraszamy do Wierzbicy na Narodowe Czytanie. W „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza zagłębimy się w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym. Start o godz. 10.30.

„Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza - zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą” - napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do włączenia się do akcji Narodowego Czytania.

- Oczywiście, odpowiedzieliśmy na apel Prezydenta i czytamy. Po raz pierwszy, powiatową odsłonę akcji Narodowego Czytania przygotowaliśmy w Skaryszewie, w ubiegłym roku. Teraz będziemy w Wierzbicy - mówi Waldemar Trelka, starosta radomski.

Chętnych do udziału w powiatowej odsłonie Narodowego Czytania zapraszamy do nadsyłania zgłoszeń na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. prosimy przesyłać do środy (do 31 sierpnia), do godz. 12. Miłośnikom Mickiewicza i literatury, chcemy bowiem zaproponować określone fragmenty „Ballad i romansów” do odczytania w Wierzbicy.

Inscenizacje fragmentów „Ballad i romansów”, na nasze Czytanie, szykuje Stowarzyszenie Teatr Resursa.

Organizatorzy wydarzenia to: Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Wierzbicy i Powiatowy Instytut Kultury.