• Nasza misja

   Jesteśmy placówką o charakterze resocjalizacyjnym, przeznaczoną dla dziewcząt niedostosowanych społecznie.

  Więcej...

 • Wsparcie

  Dziękujemy wszystkim sponsorom oraz instytucjom i osobom wspierającym naszą działalność, które okazując wielkie serce pomagają rozwijać się naszej placówce. Więcej...

  http://osrodek.erdwa.vxm.pl/index.php/wspieraja-nas
 • Media o Nas

  Tu znajdziesz wszystkie informację związane z nami i opublikowane przez media.

  Więcej...

  http://osrodek.erdwa.vxm.pl/index.php/pisza-o-nas

Główna

IX RAJD PAMIĘCI „FIRLEJ”

20180404 101207

IX RAJD PAMIĘCI „FIRLEJ”
„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci”
                                                                             Wisława Szymborska
W dniu 04.04.2018 roku uczestniczyłyśmy w organizowanym już po raz dziewiąty - w Radomiu Rajdzie Pamięci „Firlej”. Corocznie  organizuje go Koło Przewodników Terenowych przy Oddziale Miejskim PTTK w Radomiu oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Radomiu.

Celem imprezy było upamiętnienie 78 rocznicy pierwszych masowych egzekucji w czasie II wojny światowej na radomskim Firleju -  gdzie 4 kwietnia 1940 r. rozstrzelano 141 mężczyzn (w czasie hitlerowskiej okupacji w sumie zamordowano tutaj co najmniej 6 tys. osób), oraz włączenie się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.  Uczestnicy rajdu pokonali 15 kilometrową trasę: Zakłady Metalowe – Las Kapturski - Firlej.  Rajd zakończył Apel Poległych pod Pomnikiem Ofiar Firleja.  Tutaj również wysłuchaliśmy przygotowanego przez uczniów I LO w Radomiu okolicznościowego montażu słowno-muzycznego. Młodzież uczestnicząca w rajdzie złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod pomnikiem.
Opiekę sprawowały: p. I. Zdanek-Sadkowska i p. M. Kufel-Maleta.176986