Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.


     Każdego 10 grudnia w rocznicę podpisania w 1948 roku Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. To już kolejny rok, w którym w obchody włączamy się również i my w ośrodku. Dzień ten poświęcony jest obrońcom praw człowieka walczącym o poszanowanie praw człowieka.   

     Historia pokazuje, jak wiele osób z różnych kontynentów i kultur wkładało wysiłek w działania zapewniające przestrzeganie praw i wolności człowieka. Wiele z tych osób doznało prześladowań, skazywanych było na długoletnie wyroki więzienia lub nawet karę śmierci. Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka są okazją do uczczenia ich odwagi i osiągnięć, ale także zwrócenia uwagi na zagadnienia współczesnego świata. Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw, a każdy człowiek ma prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa swej osoby - te fundamentalne dla każdego wartości są zawarte w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ogłoszonej 10 grudnia 1948 r.  
      Największą globalną akcją na rzecz praw człowieka jest Maraton Pisania Listów. Na całym świecie każdego roku łączymy siły, aby wspólnie wysyłać apele listowne do władz i wyrazy solidarności w sprawach kilku konkretnych osób, których prawa człowieka są łamane. Rezultaty Maratonu są widoczne – ludzie są uwalniani z więzień,  władze zmieniają decyzje reagują na apele, zmieniają złe prawo.  U nas w ośrodku również akcja ta od kilku lat była rozpowszechniana. W tym szczególnym roku 2020 w okresie pandemii Maraton został zorganizowany online, offline.
     Przygotowana została w naszym ośrodku gazetka tematyczna, udostępnione zostały atrakcyjne materiały dystrybucyjne, pozycje książkowe, z którymi wychowanki mogą się zapoznać.

Prawa Człowieka listy 2020