Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.


11 listopada 1918 roku spełnił się sen Polaków o wolnej ojczyźnie. Po rozbiorach
i 123 latach rusyfikacji oraz germanizacji, państwo polskie powróciło na mapy świata. Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa na różnych polach bitew. Rozbrojono niemiecki garnizon w Warszawie, co stanowiło symbol uwolnienia Polski od znienawidzonej okupacji, a Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu dowództwo nad wojskiem.


Dziś często nie zdajemy sobie sprawy, jak ogromne i trudne problemy stały przed Polakami u progu wolności. Jak wiele potrzeba było do ich rozwiązania: pracy, inicjatywy, codziennego trudu, pieniędzy, myśli politycznej, ekonomicznej i technicznej.
Dlatego o niezwykle ważnej i tragicznej dla Polaków historii, trzeba mówić
oraz przypominać, aby nigdy się już nie powtórzyła. Losy bohaterów i narodu polskiego przybliżyły nam wychowanki podczas obchodów 101 rocznicy odzyskania niepodległości
w MOW. Uroczystą akademię rozpoczęto odśpiewaniem hymnu narodowego, następnie zaprezentowano oryginalne materiały filmowe z tamtego okresu. Nie zabrakło utworów patriotycznych oraz poruszających słów, jakie wygłosiła Pani Dyrektor Agnieszka Ankurowska. Przypomniała ona, jak istotne jest pielęgnowanie i dbanie o symbole narodowe
i ojczyznę, która przez dziesięciolecia nie była wolnym krajem. Podziękowała wychowankom i nauczycielom za przygotowanie akademii oraz rozstrzygnięto konkurs na patriotyczną pocztówkę.