• Nasza misja

   Jesteśmy placówką o charakterze resocjalizacyjnym, przeznaczoną dla dziewcząt niedostosowanych społecznie.

  Więcej...

 • Wsparcie

  Dziękujemy wszystkim sponsorom oraz instytucjom i osobom wspierającym naszą działalność, które okazując wielkie serce pomagają rozwijać się naszej placówce. Więcej...

  http://osrodek.erdwa.vxm.pl/index.php/wspieraja-nas
 • Media o Nas

  Tu znajdziesz wszystkie informację związane z nami i opublikowane przez media.

  Więcej...

  http://osrodek.erdwa.vxm.pl/index.php/pisza-o-nas

Główna

"KATYŃ… - Ocalić od zapomnienia" – Uroczysty Apel Pamięci

15 kwietnia 2016 roku w naszym Ośrodku odbył się uroczysty apel poświęcony 76 Rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz 6 Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej.

Nasze wychowanki z wielkim zaangażowaniem przygotowały się do uroczystości recytując piękne ale jak smutne wiersze katyńskie, czytając fragmenty pamiętników żołnierzy – przybliżając nam pamięć o tej straszliwej zbrodni sprzed lat aby była żywa w pokoleniach polskiego narodu. Aby zachować pamięć – o wojsku, które nie poległo, lecz zostało skrytobójczo zamordowane strzałem w tył głowy.
Apel został wzbogacony prezentacją multimedialną w czasie, której obejrzeliśmy fragment filmu Andrzeja Wajdy pt: ,,Katyń” oraz wysłuchaliśmy Ballady Katyńskiej Jacka Kaczmarskiego i Lecha Makowieckiego: Ostatni List. Minutą ciszy oddaliśmy hołd pomordowanym.
Na koniec złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze przy Dębie Pamięci i obelisku poświęconemu dla uhonorowania porucznika Jana Bryły, który został zamordowany w Charkowie w 1940 roku.
Nasza społeczność szkolna pragnie ,,ocalić od zapomnienia” wydarzenia sprzed lat i oddać hołd bohaterom. Jest to lekcja patriotyzmu i szacunku dla historii ,,Tam, na nieludzkiej ziemi, zabito wiarę, nadzieję i miłość jednym strzałem w tył głowy”. .

"I tylko pamięć została
Po tej katyńskiej nocy…
Pamięć nie dała się zgładzić,
Nie chciała ulec przemocy."
Autor: Marian Hemar, Katyń

   176986