Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

P1100236
    Po raz kolejny nasz Ośrodek skorzystał z wyjazdu organizowanego przez Centrum Wolontariatu przy GOPS w Kowali. Tym razem była to wycieczka dla aktywnych wolontariuszy i „mądrych głów” do Kielc i okolic, która odbyła się 13.06.2018 r.   

Pierwszym punktem wyprawy był legendarny pomnik przyrody – słynny Dąb Bartek w Zagnańsku. Następnie dotarłyśmy do Samsonowa, gdzie znajdują się pozostałości zakładów przemysłowych Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego. Jednymi z bardziej malowniczych są Ruiny Huty ,,Józef”. Dalej wyruszyłyśmy do Kielc, a tam spacerowałyśmy słynną „Sienkiewką”, dotarłyśmy na Wzgórze Zamkowe i do Parku Miejskiego oraz poznałyśmy, a co niektóre tylko przypomniały sobie, historię powstania stolicy świętokrzyskiego. Po obiedzie podziwiałyśmy widoki z Rezerwatu „Kadzielnia” oraz zwiedzałyśmy Jaskinię „Raj”, która zaskoczyła nas swoją historią, rajskim wyglądem i niską temperaturą (ok. 9◦C). Ostatnim punktem naszej wycieczki był „Gród Pędzików”, który znajduje się na terenie Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego.W grodzie jest kuźnia średniowieczna, w której mogłyśmy obejrzeć, m.in. stare narzędzia do wytwarzania broni białej i czarnoprochowej (perełkami kolekcjonerskimi są: kopia włóczni św. Maurycego podarowana księciu polskiemu Bolesławowi Chrobremu przez cesarza Ottona III oraz kolekcja hełmów średniowiecznych, wykonana przez płatnerza Marcina Jabłońskiego – eksponaty wykonane zgodnie z zachowaniem wszelkich procedur średniowiecznych). Wzięłyśmy także udział w warsztatach o broni średniowiecznej i spróbowałyśmy swoich sił w strzelaniu z łuku. Nie zabrakło także interesujących opowieści o zbrojach rycerskich i pysznych kiełbasek z grilla.
    Aktywne wolontariuszki, które uczestniczyły  w wyjeździe to Oliwia G., Asia T., Julia N. i Karolina O. Opiekę nad wychowankami sprawowała p. Magdalena Jędrzejczak – koordynator SKW.