Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Dzięki uprzejmości Dyrekcji Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu nasze wychowanki mogły w dniu 10.11.2016 obejrzeć spektakl na podstawie utworów Jana Kochanowskiego „Niepodobnym obyczajem”.
Spektakl, którego scenariusz został skonstruowany z różnych utworów Jana Kochanowskiego, stanowi próbę spojrzenia na twórczość renesansowego poety okiem dzisiejszego odbiorcy. Pomimo niełatwego materiału literackiego (operujące licznymi archaizmami, bardzo zróżnicowane stylistycznie utwory) przedstawienie pomyślane jest na wskroś nowocześnie.

Reżyser Andrzej Sadowski tak mówił w przedpremierowych wywiadach- „Mówiąc szczerze, z Kochanowskim jest jeden problem – Jest dla dzisiejszych kompletnie niezrozumiały. W związku z tym trzeba szukać pomysłu, który pozwoli nam tę twórczość przybliżyć i zrozumieć”. 

Pomysł reżysera jest taki: czwórka młodych, współcześnie żyjących ludzi najpierw buszuje w bibliotece, w której natyka się na utwory "jakiegoś Kochanowskiego", potem usiłuje je przeczytać i zrozumieć a potem zaprezentować widowni, czasem tłumacząc archaiczne słowa na polski. Młodzi ludzie realizują ten reżyserski pomysł doskonale.
Recytują Jana Kochanowskiego jak z nut, żartują z niego, kpią, starają się, by jak najbardziej wiarygodnie przekazać jego poezję. W większości ją śpiewają posługując się formą klasyczną i rockową. Reżyser wykorzystał głównie mało znane utwory Jana Kochanowskiego, takie jak "Satyr albo dziki mąż" czy "Zuzanna". Zaskoczenie może stanowić warstwa ruchowa przedstawienia, utrzymana w konwencji tańca współczesnego. Dzięki tej nieoczywistej wizualno-muzycznej formie zderzonej z utworami Kochanowskiego, na naszych oczach staropolski język staje się w pełni zrozumiały, a szesnastowieczne treści okazują się zadziwiająco bliskie naszemu doświadczeniu.
Dziękujemy za życzliwość i umożliwienie nam nieodpłatnie obejrzenia tego spektaklu.