Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

14 czerwca tydzień przed nocą świętojańską i końcem roku szkolnego 2023/2024, wyruszyłyśmy z placu Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych im. Jana Kochanowskiego w Garbatce-Letnisku w IX Nocnym Rajdzie po Puszczy Kozienickiej „W poszukiwaniu Kwiatu Paproci”.


Zaraz po zbiórce na placu szkolnym po godzinie dwudziestej wszyscy uczestnicy rajdu obdarowani zostali drewienkiem na sznurku z wyrytym słowiańskim imieniem. Był to symboliczny akt wejścia w krąg kultury słowiańskiej, do Rezerwatu Kozienickiego Parku Krajobrazowego – poddanie się urokom puszczańskiej przyrody.

Kolorowy korowód, w większości osób z wiankami na głowie, fantastycznymi strojami w stylu słowiańskim kroczył leśnymi i polnymi drogami przemierzając wyznaczoną trasę 12 kilometrową. W czasie drogi odbywały się liczne konkursy: „Puszczania Wianków” na wodę z tamy na „Budowie” i na „Najpiękniejszy Wianek”; „Najatrakcyjniejszy Totem Drużyny” o jak największym ładunku elementów kultury dawnych Słowian ; poszukiwanie Kwiatu Paproci, gra terenowa Świetlik, poszukiwanie Posągu Światowida. Wróciłyśmy zadowolone i szczęśliwe samym już przebywaniem w puszczy od zmierzchu do rana - najwytrwalsi doczekali bladego świtu. Zwieńczeniem rajdu około godziny 3.00 było ognisko, poczęstunek, śpiewy, również zostały wręczone dyplomy i nagrody. Dziękujemy organizatorom za cudowną atmosferę. Opiekę sprawowały p. Ilona i p. Monika.